امروز پنج شنبه , ۳ تیر , ۱۴۰۰ شما در بزرگترین مرجع تخصصی کنکوری ها هستید.

بانک کتاب پایتخت

آخرین مطالب سايت

مطالب محبوب

 

مدیرکل آموزش‌وپرورش شهر تهران با اشاره به عوامل بازدارنده در ارتقای سریع شاخص سلامت امتحانات داخلی گفت: کم توجهی به ارزشیابی‌های مستمر،‌عدم رعایت بودجه بندی محتوای برنامه درسی از جمله عوامل تأثیرگذار در این زمینه است.

اسفندیار چهاربند در گفت‌‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در رابطه انتشار اخباری از جانب وی درخصوص لو رفتن سوالات امتحانات داخلی در شهر تهران اظهار کرد:‌ امتحانات از آن جهت اهمیت دارد که بخشی از برنامه درسی است لذا صیانت از برنامه درسی مستلزم فراهم کردن و اجرای دقیق ساز و کارهای امتحانات از جمله امتحانات داخلی است.

وی افزود:‌ به منظور اطمینان از صحت برگزاری امتحانات داخلی باید با برنامه‌ریزی مناسب تمام ساز و کارهای اجرایی آن شناسایی و بصورت نظامند رصد و اندازه‌گیری تا امکان قضاوت در باره آن فراهم شود.

مدیرکل آموزش‌وپرورش شهر تهران گفت: مطابق آیین‌نامه آموزشی دوره سه ساله متوسطه روزانه، این ساز و کارها عبارتند از مواد ۴۵، ۴۶، ۵۱، ۶۰، ۶۲ و ۶۳ آیین‌نامه فوق‌الذکر که شامل تمامی فعالیت‌های مرتبط با امتحانات داخلی دبیرستانهاست و به منظور نظارت براجرای نظام‌مند مواد قانونی، آموزش و پرورش شهر تهران از سال ۱۳۹۲ تاکنون با تعریف شاخص «سلامت امتحانات داخلی» همه ساله روند اجرای امتحانات را رصد کرده تا با مداخله آگاهانه زمینه‌های ارتقای سلامت امتحانات را فراهم کند.

چهاربند بیان کرد:‌ شاخص سلامت امتحانات داخلی شاخصی ترکیبی است و برای محاسبه آن همه ساله با استفاده از روش نمونه‌گیری خوشه‌ای آزمون‌های داخلی ۸۰ باب انواع مدارس در دوره دوم متوسطه درمناطق ۱۹گانه شهر تهران مورد مطالعه قرار می‌گیرد. این شاخص از ۱۹ درصد در سال ۹۲ در سال‌های ۹۳ و ۹۴ به ترتیب به ۲۵ و ۳۰ درصد ارتقا یافته است و مفهوم آن این است که در سال ۱۳۹۴ ، ۳۰ درصد آزمون‌های داخلی دبیرستان‌ها بیش از ۹۰ درصد امتیاز اجرای مواد ۴۵، ۴۶ ، ۵۱، ۶۰، ۶۲ و ۶۳ آیین‌نامه آموزشی را کسب کرده‌اند.

وی گفت: با توجه به مطالب فوق، با توجه به نقش و وظایف معلمان، مدیران و مسئولان ادارات آموزش و پرورش مناطق در اجرای مواد قانونی مذکور، اجرای امتحانات داخلی محصول مسئولیت جمعی است لذا نسبت دادن مسئولیت این شاخص فقط به معلم اشتباه بزرگی است که ناشی از عدم اطلاع افراد از نحوه محاسبه شاخص سلامت امتحانات داخلی است.

چهاربند ادامه داد:‌ این شاخص ترکیبی از مواد قانونی مختلف است که تمام مراحل طراحی، اجرا و نظارت بر امتحانات داخلی را رصد و اندازه‌گیری می‌کند لذا مطرح کردن خرید و فروش سؤال امتحانی به عنوان مصداق سلامت امتحانات داخلی بدفهمی و اشتباه فاحشی است که باهدف تشویش افکار عمومی و تهدید منزلت معلم مطرح می‌شود.

مدیرکل آموزش‌وپرورش شهر تهران عنوان کرد: رشد ۱۱درصدی این شاخص طی سه سال گذشته تاکنون حاکی از اراده و تلاش جمعی و سازمانی معلمان، مدیران و مسئولان ادارات آموزش و پرورش مناطق ۱۹‌گانه شهر تهران است که با تدابیر لازم در سال جاری نیز تداوم خواهد یافتکه درگذشته اساساً این امرمهم مورد غفلت قرارگرفته است. این اقدام آموزش و پرروش شهر تهران که همسو با اهداف صیانت از برنامه درسی طراحی و اجرا شده است راهکار مؤثری به منظور پیشگیری و بعضاً مقابله با تخلفات و خطاهایی است که عموماً ناشی از غفلت و سهل‌انگاری در اجرای بخشی از مواد قانونی مرتبط با امتحانات داخلی درسطوح مختلف سازمانی یعنی مدرسه، منطقه واداره کل است و تضمین‌کننده نظارت جمعی و سازمانی بریکی از مهمترین فرآیندهای اجرای برنامه درسی محسوب می‌شود.

وی ادامه داد:‌ در پایان به تعدادی از عوامل بازدارنده در ارتقای سریع شاخص سلامت امتحانات داخلی اشاره می‌کنم: کم توجهی به ارزشیابی‌های مستمر و وجود اختلافات معنادار میان نمرات این قبیل ارزشیابی‌ها با نمرات امتحانات پایانی نوبت اول و دوم.لازم به یادآوری است که ۲۰درصد از امتیاز این شاخص به ارزشیابی‌های مستمر اختصاص دارد.ضعف نظارت بر ارزشیابی‌های پایانی دوره تابستانی و شهریور ماه سهم این قبیل ارزشیابی‌ها ۱۰درصد از مجموع امتیاز شاخص سلامت امتحانات داخلی است.

چهاربند گفت:‌ عامل دیگر عدم اجرای مناسب ماده ۴۶ آیین‌نامه آموزشی درباره رعایت بودجه‌بندی محتوای برنامه درسی در امتحانات پایانی نوبت دوم.سهم این عامل ۲۵ درصد از امتیاز نهایی شاخص سلامت امتحانت داخلی است.ضعف اجرای ماده ۶۰ آیین‌نامه آموزشی در زمینه نظارت ادارات آموزش و پرورش مناطق در بازبینی اوراق امتحانات داخلی به دلیل کمبود نیروی انسانی و منابع مالی مورد نیاز.سهم این عامل ۱۰ درصد از مجموع امتیاز شاخص سلامت امتحانات داخلی است.

وی افزود: همانگونه که ملاحظه می‌شود ۶۵ درصد از امتیاز نهایی شاخص سلامت امتحانات داخلی از وظایف معلم، مدیر و ادارات آموزش و پرورش منطقه است که اساساً ارتباطی با خرید و فروش سؤال امتحانی و به عبارت دیگر ایمنی امتحان ندارد و بهره‌برداری از این شاخص آنگونه که افکار عمومی را مشوش کند یا موجب تخریب اعتبار امتحانات و منزلت تعداد زیادی از مدیران و معلمان شود، صحیح نیست.

انتهای پیام/

 


اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس تلگرام اشترک در کلوب اشترک در فيس نما اشترک در تويتر اشترک در فيسبوک

برچسب ها

مطالب پيشنهادي

ديدگاه شما در مورد اين مطلب